לפני הכל – מידע שימושי

אחת השאלות המרכזיות היא "איך לעזאזל מגיעים לנקודת ההתחלה?"

הדרך הנוחה יותר להגיע לנקודת ההתחלה מישראל היא בטיסה ישירה לפמפלונה. יש חברות שמפעילות לשם טיסות שכר. יחד עם זאת, הן לא כל כך נפוצות. דרך נוספת היא לקחת טיסת שכר לברצלונה, ומשם להגיע לפמפלונה בטיסה פנימית. ישנן חברות תעופה ספרדיות שמפעילות טיסות פנים סדירות וזולות בין היעדים הללו, וניתן למצוא השוואת מחירים שלהם באתר הזה (פשוט תכניסו את הפרטים הדרושים). במקביל, תוכלו לחפש טיסות בחזרה מסנטיאגו ליעד ממנו הגעתם.

אנחנו הגענו לברצלונה, משם לקחנו אוטובוס לפמפלונה. זה לוקח יותר זמן, וזה עולה יותר או בערך אותו הדבר כמו טיסה, אלא שהיינו צריכים לקנות ציוד טיולים בברצלונה, ושעות הפתיחה של החנות לא התסדרו עם השעות של הטיסות. כמה טיפשי. האוטובוסים מברצלונה לפמפלונה יוצאים מהתחנה הצפונית (sants) ליד תחנת המטרו בשם זה. הנסיעה אורכת כ-6 שעות, ועולה כ-22 יורו. יש אוטובוסים מדי יום בשעות 08:00, 15:30, 23:30.

אחרי שהגעתם לפמפלונה, סביר להניח שתצטרכו להישאר ללון בה איזה לילה, אבל זה בסדר כי זו עיר עם חיי לילה מפותחים, בעיקר בסופי השבוע. יהיה לכם קצת קשה למצוא מקום ללון, אם תגיעו בשעות הערב, אבל בסוף תמיד מסתדרים.

מהתחנה המרכזית של פמפלונה יוצאים אוטובוסים לרונססבייס (roncesvalles). בימים ב'-ו' יש אוטובוס בשעה 18:00. בחודשים יולי-אוגוסט ישנו אוטובוס יומי נוסף בשעה 10:00. בימי שבת, לאורך כל השנה, האוטובוס יוצא בשעה 09:30. בימי א' ובחגים אין אוטובוסים. הנסיעה עולה כ-4 יורו ונמשכת שעה לערך.

מי שמעוניין להתחיל לצעוד בצד הספרדי של הפירנאים, זו נקודת ההתחלה שלו. מי שמעוניין להתחיל את הקמינו בצד הצרפתי של הפירנאים, לחצות אותם ואז להגיע לצד הספרדי, צריך לקחת מונית מרונססבייס לסן ז'אן פייה-דה-פורט (sean jean pied-de-port). את המונית ניתן להזמין במשותף (כל מונית לוקחת 7-8 נוסעים) ממשרד הצליינים שנמצא ברונססבייס. הנסיעה אורכת כחצי שעה, ועולה כ-7 יורו לאדם. המונית תוריד אתכם ממש בכניסה לעיר, היכן שמתחיל הקמינו. ומשם זה הכל ברגל.

ומה עושים כשמגיעים לנקודת ההתחלה?

לא משנה אם תתחילו את הקמינו בצד הצרפתי או בצד הספרדי של הפירנאים, ודאו שלפני שאתם יוצאים לדרך אתם נכנסים לכמה דקות למשרד הצליינים. במשרד יעניקו לכם את דרכון הצליינים שלכם (תמורת יורו אחד או שניים), אותו תצטרכו להציג בכל מקום שמספק לינה לצליינים. בכל מקום שכזה, ובמקומות אחרים לאורך הדרך, יחתימו לכם את הדרכון בחותמת ייחודית לאותו המקום. בסוף המסע, אפוא, יהיה לכם דרכון מעוטר בחתימות מכל המקומות שעברתם בהם. את הדרכונים החתומים תציגו בסוף הדרך, הן בסנטיאגו והן בפיניסטרה, ותקבלו בתמורה את הקומפוסטלה, התעודה שמעידה כי אתם צליינים לכל דבר ועניין.

שעות הפתיחה של משרדי הצליינים הם כדלהלן: בסן ז'אן – בחודשים מרץ-אמצע אוקטובר, בין השעות 07:00-09:00, 11:00-12:30, 15:30-21:30. במקום יתנו לכם גם מפות והסברים על היום הראשון למסע. ברונססבייס -
09:00-13:00, 16:00-19:00. במשרד הצליינים ברונססבייס תוכלו גם להירשם ללינה באלברגה העירוני.

איפה כדאי לעצור?

כאמור, תקבלו מפה בתחילת המסלול, ושם תוכלו לראות חלוקה מקובלת למקטעים. אנחנו מציעים כאן חלוקה דומה, אם כי שונה במקצת, המבוססת על מה שאנחנו עשינו. לאור דברים ששמענו לאורך הדרך, לאור מקומות שהגענו אליהם ונראו לה נחמדים, ולאור אילוצי הזמן שלנו, בחרנו לשנות במעט את החלוקה המקובלת. במבט לאחור, נדמה שבחלוקה שלנו תמצאו שילוב של עצירה בערים גדולות יחסית בעלות חיי לילה מפותחים, וכן עצירה במקומות שכוחי אל, בהם אין שום דבר מלבד המנזר שבו ישנים, מה שמספק חוויות ייחודיות. חלק מן המקומות הם בעמק, וחלק בהר, כך שנדמה שתוכלו לטעום באופן זה כמעט מכל דבר. צרו לעצמכם את החלוקה שלכם, בעזרת ההצעה שלנו ובעזרת המידע שתאספו בבית או במהלך הטיול עצמו, והישארו גמישים ונאמנים למה שמתחשק לכם.

הקטע בין בורגוס לליאון – מה נסגר איתו?

הקטע בין הערים בורגוס לליאון נקרא ה-mesta. זהו שטח מישורי ברובו, שנמצא על רמה צחיחה יחסית, שאין בה הרבה מקומות יישוב או מקומות עניין. מרבית המטיילים תופרים קטע זה בהליכה של 5 ימים, או ברכיבה על סוס בזמן קצר מזה. אנחנו פשוט לקחנו אוטובוס מבורגוס לליאון, כפי שעושים רבים אחרים. בדיעבד, הדעות חלוקות אם היינו צריכים לעשות זאת או לא. הואיל ולא היה לנו עיקרון ברזל לפיו את כל המרחק עלינו לעבור ברגל, לא היתה לנו בעיה מוסרית עם העניין הזה. מי שמעוניין בכל זאת לטעום מאזור שכל מי שצעד בו מעיד עליו כי הוא מביא את האדם למקומות הרחוקים ביותר של נפשו, מוזמן לעשות זאת.

הקטע בין סאריה לסנטיאגו – הוא באמת מפוצץ באנשים?

כן. על פי הכללים של הקמינו, מי שמציג בסוף הדרך, בסנטיאגו עצמה, את דרכון הצליינים שלו כשהוא חתום לאורך 100 ק"מ, מקבל את הקומפוסטלה – תעודת הצליינים הסופית. לפיכך, בקטע שבין סאריה, שמרוחקת בערך 100 ק"מ מסנטיאגו, ועד הסוף, תמצאו את עצמכם צועדים בין המוני אדם, כשרובם מבוגרים מאד. הדבר הופך למעיק כאשר אתם מגיעים לסוף היום, למקום שתכננתם ללון בו, ומגלים שכל המקומות תפוסים. כך נוצרת מין תחרות מטופשת לאורך היום, כשכולם בקושי מרוכזים בצעידה ורק מעוניינים להגיע ראשונים אל האכסניה. טיפשי ומעיק.

האם שווה להמשיך מסנטיאגו לפיניסטרה?

ברור! האם באמת תלכו את כל המסלול מבלי להוסיף עוד 3 ימי הליכה בסך הכל שיביאו אתכם לסוף העולם, אל האוקיאנוס עצמו? בעינינו חווית ההליכה האולטימטיבית הייתה ללכת עד שלא ניתן ללכת יותר, ולכן החלטנו להמשיך. בנוסף, לא מצאנו בסנטיאגו עצמה את החוייה הרוחנית שכל הצליינים הנוצרים מצאו בה, ולכן נראה לנו מוזר לסיים רק שם. בנוסף, בחלק זה צועדים מעט מאד אנשים בהשוואה לחלקים הקודמים, ולכן תוכלו ליהנות די לבדכם מתוואי הדרך, שהתגלה כיפה ומעניין יותר מאשר בחלקים אחרים לאורך המסלול. בקיצור, מומלץ במיוחד, בעיקר אם יש זמן. אם אין, לפחות קחו אוטובוס מסנטיאגו לפיניסטרה ובחזרה.

האם פוגשים הרבה ישראלים לאורך המסלול?

לא, ממש לא. מהנתונים של המשרד הראשי בסנטיאגו, עולה כי מדי שנה בערך 50 ישראלים צועדים בקמינו. מרביתם צועדים בחודשים אוגוסט-נובמבר, שכן מרביתם סטודנטים בחופשה. כך שסביר להניח שתפגשו כמה לאורך המסלול, אבל אל תצפו להמונים.

איך עונות השנה משפיעות על השביל?

מעטים האנשים שצועדים בקמינו בחודשי החורף ממש, שכן הכל מושלג וקפוא. מרביתם צועדים בחודשי הקיץ, בין יוני לאוגוסט. בתקופה זו, כך מספרים, השביל מפוצץ מאנשים, והתחרות על מקומות הלינה בסוף היום היא רבה. השמועה אומרת שלא אחת אנשים מוצאים את עצמם ישנים על הרצפה, או אפילו באוהל בחצר. הדבר משנה כמובן את חוויית הטיול שלכם, ומשפיע בעיקר על רשימת הציוד שלכם, ועל הגב שלכם. אם אתם לא מוכנים לקחת את הסיכון של להישאר ללא מקום לינה, תמצאו את עצמכם בתקופת הקיץ סוחבים אוהל על הגב. בחודשים האחרים של השנה, לרבות החודשים ספטמבר-נובמבר, אין שום צורך באוהל, ותמיד אפשר למצוא מקום לינה. אם לא במקומות העירוניים המוזלים, אז במקומות הפרטיים.

ולגבי מים. המטייל הישראלי רגיל לסחוב על עצמו כמויות גדולות של מים. מי שעשה את שביל ישראל יודע שבחלק המדברי שלו קשה להסתדר ללא 9 ליטר מים לאדם ליום לכל הפחות! אלא שלאורך הקמינו המצב שונה לחלוטין. השביל עובר דרך כפרים ועיירות רבות, וכמעט בכל מקום יש מי שתיה בברזיות שניתן למלא מהן את בקבוק המים האישי שלכם. ברוב המקרים, לפחות בחודשים ספטמבר-נובמבר, אין צורך של ממש ביותר מחצי ליטר עד ליטר מים לאדם ליום, בהנחה ששותים וממלאים מים לאורך הדרך. בחודשים החמים יותר, אנחנו מעריכים שליטר עד 2 ליטר מים לאדם ליום יעשו את העבודה, על בסיס אותן ההנחות. בימים שבהם יש בעיית מים מיוחדת, ציינו זאת במיוחד.

דברים אלה נכונים גם לגבי אוכל, שכן כמעט בכל מקום תוכלו להצטייד בחומרים לסנדביצ'ים או סלט או ארוחה קלה אחרת, וכמעט בכל תחנות העצירה הסופיות שלכם תוכלו למצוא ארוחת ערב בשרית. לכן הצורך לבשל או לסחוב כמויות גדולות של אוכל כמעט ונעלם. מי שבכל זאת מעוניין לחסוך בעלויות יכול לבשל, אבל כדאי לקחת בחשבון שלא בכל מקומות הלינה יש מטבח מאובזר כהלכה, ולא בכל המטבחים יש כיריים. אבל הי, האופציות תמיד פתוחות בפניכם. כך או כך, כמעט ולא משתלם לסחוב כלי בישול של ממש, וגם לא גזיה.

89 תגובות

 1. מאת צוות הקמינו:

  מזג האוויר אמור להיות נוח, למרות שבאירופה תמיד יש סיכוי לגשם. טיול עמ תינוק בגיל כזה נשמע מגניב. קחו בחשבון שהחלק המאתגר, לדעתי, יהיה הלינה. לא בטוח שבאכסניות הציבוריות הן המקום הכי נוח לתינוק

 2. מאת עדי:

  שלום!
  אני רוצה לטייל בקמינו באזור אוגוסט-ספטמבר, רציתי לדעת:
  א. האם יש השערה של עלות הטיול נכון לתקופה זו?
  ב. האם ניתן (והאם מומלץ) לישון באוהל על מנת לחסוך בעלויות- יש אזורים שמתאימים לכך לאורך הדרך? יש מטיילים נוספים שעושים זאת?
  ובכלל, האם יש דרך לחסוך כמה שיותר בעלויות או שהאוכל והלינה הם חלק בלתי נפרד שיש להערך אליו מבחינה כלכלית?

 3. מאת צוות הקמינו:

  הי עדי
  א. עלות הטיול לא אמורה להשתנות משמעותית בגלל העונה, להוציא את עניין מחירי הטיסות (שתוכלי לבדוק בקלות ברשת) ואת מידת התפוסה באכסניות לאורך הדרך. ככל שיהיה יותר עומס, כך יגדל הסיכוי שתתגלגלי לאכסניה פרטית שעולה יותר. אבל זה לא משהו שתוכלי לדעת עד שלא תגידי לשם.
  ב. לינה באוהל, אם בכלל נעשית, נעשית בחצר של האכסניות. אני ישנתי באוהל של אחת האכסניות פעם אחת לאורך המסע, כי לא היה שום מקום בתוך האכסניה עצמה. בתקופות שאינן תקופות העומס זה אמור להיות עניין נדיר ביותר. בעיקרון, זו לא הנורמה לאורך הקמינו. לא הייתי מביא אוהל. והטיול עצמו לא מאוד יקר.

 4. מאת אלון:

  היי,
  רציתי לשאול איפה כדאי לטייל בקמינו בתקופה הזו (סוף מרץ) של השנה?
  יש לי 7 ימים לטייל בספרד ואני טס מחר (נוחת בברצלונה)…
  תודה מראש וחג שמח!

 5. מאת צוות הקמינו:

  הי אלון

  לדעתי ב7 ימים לא באמת תספיק לעשות משהו בקמינו. בכל מקרה, חפש באתר את החלק שממליץ על מסלולים קצרים. בהצלחה

 6. מאת יוני:

  היי,
  אני מתכנן לטייל בקמינו בתקופה הקרובה, אמצע מאי.
  הייתי רוצה לדעת שני דברים:
  1.האם המזג אוויר לאורך השביל בתקופה הזאת של השנה הוא נוח או שעדיין קר מדי?
  2.מה כמות המטיילים בשביל בתקופה הזאת?
  תודה מראש.

 7. מאת יוני:

  ראיתי שיש תשובה על השאלה הראשונה ששאלתי, אז נשארתי רק אם השאלה על כמות המטיילים השביל בחודשים מאי-יוני

 8. מאת צוות הקמינו:

  לכל אורך השנה יש מטיילים בקמינו, ובמאי יוני סביר להניח שיש הרבה (אם כי פחות מאשר בקיץ). אפשר למצוא ברשת סטטיסטיקות רשמיות של כמות מטיילים לאורך השנה. בהצלחה

 9. מאת חיים לשם:

  האם יוני חודש נוח להליכה? האם לא קר? האם עמוס או לא עמוס במטיילים?
  תודה, חיים

 10. מאת צוות הקמינו:

  שלום חיים

  יוני בהחלט אמור להיות חודש נוח להליכה, גם מבחינת עומס וגם מבחינת מזג אוויר
  לבירור מדויק יותר, אני ממליץ בחום להשתמש בלינקים שיש באתר שמקשרים לאתרים עם מזג אוויר ועם סקירה של נפח המטיילים לאורך השנה

  בהצלחה

 11. מאת עדי:

  שלום!
  אני מתכוונת לצאת לקמינו בספטמבר, ואני רוצה להתחיל מהצד הצרפתי. לפי מה שאני מבינה מההמלצות באתר בכל מקרה כדאי לנחות בברצלונה? לא עדיף להגיע לדרום צרפת?
  ושאלה נוספת, מנקודת הסיום יש הוראות הגעה חזרה לסנטיאגו- ומשם? טיסה חזרה לברצלונה?
  אני מעוניינת לטייל בסיום הקמינו באזור קטלוניה (לא בברצלונה, בשמורות הטבע של מחוז אל פייר סובירה) ידוע לכם על אתרי מידע על תחבורה ציבורית לאזורים אלה?- גם מנקודת הסיום של הקמינו וגם משם לברצלונה על מנת לטוס חזרה לישראל..

  תודה רבה!

 12. מאת עדי:

  ושאלה נוספת- ידוע לכם אם יש וויפיי לאורך המסלול?

 13. מאת צוות הקמינו:

  שלום עדי

  1. אין לי מושג לגבי וויפיי. כשאנחנו עשינו את הקמינו אך לפני שש שנים עוד לא היו בכלל סמארטפונים. אני יכול לנחש שבאכסניות אולי יהיה משהו. לפחות בגדולות שבהן. בזמנו היו בהן מחשבים עם חיבור לרשת

  2. לגבי טיסות: נדמה לי שהרבה יותר קל להגיע לתחילת המסלול דרך ספרד מאשר דרך צרפת. בפעם האחרונה שבדקתי התחבורה בתוך צרפת די יקרה ואין טיסות ישירות מישראל לאזור הצרפתי. הטיסות הפנימיות בתוך ספרד זולות ממש, לעיתים יותר מרכבת. תבדקי דרך אתרי השוואת מחירי טיסות כמו skyscanner איזה טיסות יש, מאיפה לאיפה ומה מחירן. לדעתי תוכלי להסתדר עם זה בקלות

 14. מאת עדי:

  תודה על המענה המהיר! :)
  אז אתה ממליץ גם להתחיל וגם לחזור דרך ברצלונה? זאת אומרת- בסיום המסלול בקצה השני של ספר לחזור את כל הדרך לברצלונה? אתה ממליץ על אוטובוס או טיסה?

  (תודה רבה, אתר מדהים!!)

 15. מאת צוות הקמינו:

  בעיקרון הטיסות הפנימיות בספרד כל כך נוחות, ויחסית זולות, שזה עדיף על אוטובוס, אבל את חייבת לברר מראש.
  לגבי ברצלונה – לנו זה התאים בגלל שאלה הטיסות הכי זולות שמצאנו מישראל לספרד ובחזרה. אם את מוצאת דיל טוב יותר, לכי עליו וזה ישנה את התוכניות שלך לאן לטוס ומאיפה לחזור.

 16. מאת נועה:

  היי, האתר מדהים וגרם לי ממש לחכות כבר לטיול.

  שאלה כללית מאד אבל האם יש מצב שמישהו יכול להעריך לי פחות או יותר כמה כסף כדאי להביא לחודש וחצי של הקמינו?
  כשאני מתכננת לטייל עם אוהל, האם זה חוסך? או שצריך לשלם שם על לינה בשטח?

  בקיצור, עלויות עלויות עלויות ורצוי כמה שיותר כלליות ולא ספציפיות …

 17. מאת צוות הקמינו:

  הי נועה
  חפשי באתר את החלק של השאלות הנפוצות, וגם בחלק של "לפני הכל", ותוכלי לקרוא גם את הערכות העלות שלנו. בגדול, הטיסות הן החלק היקר, כל היתר יחסית זול
  לגבי אוהל, אין שום סיבה להביא אוהל, ודאי לא בתקופות העומס. גם על זה תוכלי למצוא מידע נרחב באתר

  טיול נעים

 18. מאת שני:

  היי,
  אני וחבר שלי מתכננים לטוס לצפון ספרד וגם לעשות חלק מהקמינו באוגוסט ספטמבר ,
  לקמינו אנחנו מקדישים בערך 20 ימים. מאיזה חלק היית ממליץ להתחיל בהנחה שאנחנו לא מטיילים המון בנתיים ולא ידוע כמה קילומטרים נצליח לעשות כל יום?
  מאיפה אפשר להשיג דרכון צליינים באמצע הדרך? יש אלברגות שמוכרות את זה או שרק במשרדי צלניינים נוכל להשיג את הדרכון והמידע הנוסף?

 19. מאת רגב:

  שלום לבוגרי הקמינו,
  שמי רגב ואני ובת הזוג שלי מתכננים לעשות את הקמינו בספטמבר-אוקטובר (עונה טובה, לא?).
  בגדול יש לנו בסביבות שלושה שבועות שמוקצבים להליכה ועוד שבוע
  למנוחה וכיוצא בזה. מה המלצותיכם לגבי התחלה וסיום לפרק זמן זה?
  שאלה נוספת – סיפור הדרך שלכם ברור מאוד אך גם מותאם אליכם. אני לא
  בטוח לגביי המקטעים הארוכים של 25 הק"מ ומעלה. האם יש אלטרנטיבות לעצירות
  בכפרים או בבתי הארחה שלא מצויינים בסיפור דרך שלכם? עבר הרבה זמן מאז הפעם האחרונה
  שאני ובת הזוג שלי טירקנו והלכנו מרחקים כאלה.
  עוד שאלה – במידה ומשהו לא עובד ניתן להפסיק בשלב מסוים (באזור הישובים הגדולים יחסית)
  ולחזור לברצלונה/מדריד?

 20. מאת דביר:

  שלום צוות קמינו יקר,

  אני ואשתי יוצאים לטיול ב15 לספטמבר למשך שלושה שבועות.
  לפי ההסבר באתר אחת האפשרויות היא לקחת טיסה מברצלונה לפמפלונה כדי להגיע לנקודת ההתחלה.

  1. לא ברור לי למה להגיע לפמפלונה ומשם לרונססבייס ולסאן ז'אן וביום השלישי לטיול להגיע שוב לפמפלונה?

  2. האם אפשר להתחיל את הטיול כבר מפמפלונה מבלי להגיע לסאן ז'אן? למה אתם ממליצים להתחיל בסאן ז'אן?

  תודה מראֿש
  דביר

 21. מאת צוות הקמינו:

  הי דביר

  ודאי שאפשר להתחיל את הקמינו ישר מפמפלונה ואכן יש רבים שעושים זאת
  אנחנו המלצנו על סן ז׳אן משום שזו נחשבת תחילת הדרך הצרפתית מבחינה מסורתית וחשוב יותר: זה נותן הזדמנות לחצות את הפירנאים ולראות קצת נוף (הגם שמדובר ביומיים לא קלים). אם נוף זה משהו שפחות חשוב לך, אין שום בעיה להתחיל ישר מפמפלונה

  דרך צלחה

 22. מאת מנשה אגא:

  צוות הקמינו היקר
  1. אשתי ואני מתכוננים לעשות את הקמינו בחודש ספטמבר לאורך 120-150 קמ האם כדאי לטוס ישר לסנטיאגו
  ומשם לנסוע לסראיה ולהתחיל את המסלול
  2. ישנה אפשרות שניה לקנות כרטיס טיסה תא פורטו תא ולעשות את הקמינו הפורטוגזי והתחלה תהיה בפורטו
  תודה

 23. מאת צוות הקמינו:

  שלום מנשה

  נתחיל מהסוף. אין לי מושג איך הקמינו הפורטוגזי, כי לא עשינו אותו, כך שלא אוכל לעמוד על טיבו
  לגבי האם להתחיל את הקמינו מסאריה – ובכן, זה מה שעושים הרבה מאוד צליינים שאין להם זמן/כוח לכל המסלול. מתחילים מסאריה ומגיעים לסנטיאגו דה קומפוסטלה
  לא כתבת מה השיקולים שלך לגבי בחירת המסלול הזה דווקא – זמן, כוח, עניין וכו' – אבל לטעמי זה אחד החלקים הפחות חזקים של הקמינו. הוא מאוד מתויר, לא מאוד מעניין מבחינה נופית, ודי חד גוני. אם הזמן הוא המגבלה, אתם יכולים לעיין באתר שלנו, צירפנו כמה המלצות לקטעים מקוצרים של הקמינו, שאולי יוכלו להציע לכם אפשרויות מעניינות יותר.

 24. מאת רגב:

  שלום לבוגרי הקמינו,
  שמי רגב ואני ובת הזוג שלי מתכננים לעשות את הקמינו בספטמבר-אוקטובר (עונה טובה, לא?).
  בגדול יש לנו בסביבות שלושה שבועות שמוקצבים להליכה ועוד שבוע
  למנוחה וכיוצא בזה. מה המלצותיכם לגבי התחלה וסיום לפרק זמן זה בהתחשב שאנחנו בעיקר מחפשים חוויות של נופים ושל תרבות מקומית לא המונית ופחות אתרים תיירותיים?
  שאלה נוספת – סיפור הדרך שלכם ברור מאוד אך גם מותאם אליכם. אני לא
  בטוח לגביי המקטעים הארוכים של 25 הק"מ ומעלה. האם יש אלטרנטיבות לעצירות
  בכפרים או בבתי הארחה שלא מצויינים בסיפור דרך שלכם? עבר הרבה זמן מאז הפעם האחרונה
  שאני ובת הזוג שלי טירקנו והלכנו מרחקים כאלה.
  עוד שאלה – במידה ומשהו לא עובד ניתן להפסיק בשלב מסוים (באזור הישובים הגדולים יחסית)
  ולחזור לברצלונה/מדריד?

  תודה

 25. מאת צוות הקמינו:

  שלום רגב,

  חפש באתר את החלק של שאלות נפוצות, שמנו שם המלצות למקטעים של הקמינו לפי העדפות. בעיקרון, שלושה שבועות להליכה, בעדיפות של נופים ותרבות מקומית ואתרים פחות מתוירים, ישימו את הדגש לא על החלק האחרון של ההגעה לסנטיאגו דה קומפוסטלה אלא על חלקים אחרים. למשל, שבוע באזור ההתחלה, דילוג קדימה ועוד שבוע-שבועיים שמתחילים לפני הכניסה לגליציה וכמובן את גליציה עצמה.

  לגבי המרחקים – בחלקים המישוריים של הקמינו אין שום בעיה ללכת 25 קילומטר ביום גם למי שאינו בכושר. המשקל על הגב הוא נמוך מאוד, יש איפה להצטייד כל הזמן לאורך הדרך וההליכה אינה קשה. לגבי הקטעים שכוללים עליות – בימים אלה המקטעים קצרים יותר, ובכל מקרה מדובר בימים בודדים למדי.

  לגבי אלטרנטיבה לעצירות לאורך הדרך – יש המון, כמעט כל הזמן
  לגבי לעצור ולחזור לברצלונה מדריד – כמעט כל הזמן עוברים דרך נקודות יישוב. אני מניח שמנקודות היישוב הקטנות והנידחות נדרש קצת יותר מאמץ בשביל להגיע ליישוב גדול יותר ומשם לתפוס טיסה פנימית לעיר גדולה, אבל הסירו דאגה מליבכם – לא תהיו מבודדים בשום שלב של הקמינו.

 26. מאת עמית:

  שלום לכם,
  אני מתכננת לנסוע לברצלונה ב 10/9 ויש לי שבועיים בדיוק לטייל בקמינו. חשבתי בהתחלה להתחיל מסאריה ולהמשיך עד סנטיאגו אבל לאחר שקראתי שכתבתם שזה לא הכי אטרקטיבי.. אני שוקלת להחליף מסלול. חשוב לי מאוד לטייל בטבע ופחות נוף אורבני. פחות קריטית לי ההגעה לסנטיאגו אבל גם אני לא ממש רוצה לבזבז זמן על נסיעות בין מקטעים…
  אשמח מאוד אם תוכלו להמליץ לי מאיפה להתחיל את המסלול.
  תודה רבה!
  עמית

 27. מאת טל:

  היי לחברי הפורום.. אני רוצה לצאת השבוע ולחזור בסוף ספטמבר. כן הייתי רוצה לעשות את כל הציר מצרפת לסנטיאגו אך יש לי פחות משלושים יום. לדלג על חלקים פוגם מבחינתי ברעיון. האם לידיעתכם ניתן לבצע חלק מהדרך באופניים?

 28. מאת צוות הקמינו:

  הי טל
  אין שום בעיה לעשות גם את כל הקמינו על אופניים, השאלה היא רק האם אפשר לעשות את זה באופן ספונטני – כלומר להגיע לנקודה מסוימת, לשכור אופניים ולהמשיך – או האם זה דורש תכנון קפדני מראש. אני לא בקיא בזה, אבל מההתרשמות שלי מההליכה בקמינו, אני לא זוכר שנתקלתי בנקודות להשכרת אופניים בדרך. בקיצור, לא הייתי בונה על זה.
  אנחנו עשינו את כל הקמינו להוציא את החלק בין בורגוס לליאון שדילגנו עליו באוטובוס, כולל המשך מסנטיאגו עד לפיניסטרה (בשביל להגיע לאוקיאנוס) וזה לקח לנו פחות מחודש. אם זה פרק הזמן שיש לך, זה מה שהייתי ממליץ לעשות. מדובר בנסיעה קצרה של כמה שעות, כמעט לא מורגשת.

  שאול

 29. מאת יעל:

  שלום לכם,
  תודה על האתר, שבהחלט עושה חיים קלים, בסבך המידע.
  אני וביתי מתכוונות לצאת החודש- בספטמבר לשבועיים לקמינו.
  הטיסה לברצלונה. בדקתי כהמלצתכם טיסה פנימית ברצלונה פמפלונה- והן בתעריפים 250-330$. יקר למדי. (האם הוטעיתי?)
  שאלתי: נסיעה באוטובוס- האם לידיעתכם יש להזמין מקום מראש?
  תודה
  יעל

 30. מאת צוות הקמינו:

  שלום יעל
  טיסה פנימית במחיר כזה היא בוודאי לא עניין משתלם וכבר עדיף באוטובוס. אני חיפשתי בזמנו טיסות פנימיות דרך skyscanner. אם המחירים השתנו זה חבל
  לגבי אוטובוסים, אין לי מושג אם יש בכלל אפשרות להזמין מראש :(

  שאול

 31. מאת צוות הקמינו:

  הי שני
  למיטב זכרוני אין בעיה להשיג דרכוני צליינים לאורך הדרך. אולי לא במקומות הממש קטנים אבל בוודאי בכל היתר

  בהצלחה,
  שאול

 32. מאת יוסי:

  האם יש שירות של העברת ציוד ממקום אחד (בבוקר) ליעד של הערב? כמובן שתמורת תשלום ,מה העלות , אם יש?

 33. מאת צוות הקמינו:

  הי יוסי
  אני לא זוכר שראיתי שירות כזה אבל גם לא חיפשתי אחד
  נסה לצלצל או לשלוח מייל לאחד האלברגה הגדולים ולשאול. למשל בפמפלונה

  ספר לי אם תגלה
  שאול

 34. מאת ליא:

  שלום לצוות הקמינו!
  אני טסה ב13/10 לברצלונה ויש לי חודש ושלושה ימים לעשות את הקמינו. נראה לי שלהתחיל ברונססבייס זו נקודה הגיונית (יש שם משרד צליינים לפי הבנתי) האם הבנתי נכון? איך אני מגיעה באוטובוס מברצלונה לרונססבייס? אני נוחתת בראשון בבוקר. ושאלה נוספת, האם אפשר לנסוע באוטובוס מגליסיה (הנקודה האחרונה??) חזרה לברצלונה ובמה זה כרוך?

 35. מאת צוות הקמינו:

  הי ליא
  בעיקרון בשביל להגיע מברצלונה לרונססבייס את צריכה לקחת אוטובוס לפמפלונה, משם אוטובוס לרונססבייס. יש באתר פירוט על דרכי ההגעה תחת ״לפני הכל״ (זה לוקח יותר מיום). לגבי חזרה לברצלונה – גליציה היא מחוז, לא עיר. אני מניח שיש דרך לחזור מסנטיאגו דה קומפוסטלה לברצלונה באוטובוס, אבל זה ייקח אלף שנה. עדיף לקחת טיסה פנימית משם לברצלונה. יש שם שדה תעופה קטן.
  בהצלחה,
  שאול

 36. מאת ויויאן:

  שלום צוות אל קמינו
  אני מעונינת לעשות את המסלול או לפחןת חלק עם אופניים – האם זה אפשרי?
  כל המלצה תתקבל בשמחה
  בתודה ויויאן

 37. מאת עדי:

  שלום לכם,
  קודם כל אתר מקסים!
  אנחנו רוצים לצאת למסלול באמצע ספטמבר הקרוב ..
  רציתי לשאול מה עדיף – לטוס ראשית לברצלונה ולסיים במדריד או להפך? היינו רוצים לשלב עוד יעד…
  תודה רבה!

 38. יש שרות מסודר של משלוח התרמילים .חזרנו בחודש אוקטובר 2015.ומשלוח התרמילים עבד מצוין ללא פשלות….

 39. שלום לכולם .בסוף חודש אוקטובר2016 יוצאים לשביל הקמינו בצרפת. לאחר שסיימנו את הקמינו בספרד היה כייף גדול. אם יש למישהו מידע בנושא. אשמח לקבל למייל שליbano.shmuel@gmail.com תודה ושבת שלום.

הוספת תגובה