לפני הכל – מידע שימושי

אחת השאלות המרכזיות היא "איך לעזאזל מגיעים לנקודת ההתחלה?"

הדרך הנוחה יותר להגיע לנקודת ההתחלה מישראל היא בטיסה ישירה לפמפלונה. יש חברות שמפעילות לשם טיסות שכר. יחד עם זאת, הן לא כל כך נפוצות. דרך נוספת היא לקחת טיסת שכר לברצלונה, ומשם להגיע לפמפלונה בטיסה פנימית. ישנן חברות תעופה ספרדיות שמפעילות טיסות פנים סדירות וזולות בין היעדים הללו, וניתן למצוא השוואת מחירים שלהם באתר הזה (פשוט תכניסו את הפרטים הדרושים). במקביל, תוכלו לחפש טיסות בחזרה מסנטיאגו ליעד ממנו הגעתם.

אנחנו הגענו לברצלונה, משם לקחנו אוטובוס לפמפלונה. זה לוקח יותר זמן, וזה עולה יותר או בערך אותו הדבר כמו טיסה, אלא שהיינו צריכים לקנות ציוד טיולים בברצלונה, ושעות הפתיחה של החנות לא התסדרו עם השעות של הטיסות. כמה טיפשי. האוטובוסים מברצלונה לפמפלונה יוצאים מהתחנה הצפונית (sants) ליד תחנת המטרו בשם זה. הנסיעה אורכת כ-6 שעות, ועולה כ-22 יורו. יש אוטובוסים מדי יום בשעות 08:00, 15:30, 23:30.

אחרי שהגעתם לפמפלונה, סביר להניח שתצטרכו להישאר ללון בה איזה לילה, אבל זה בסדר כי זו עיר עם חיי לילה מפותחים, בעיקר בסופי השבוע. יהיה לכם קצת קשה למצוא מקום ללון, אם תגיעו בשעות הערב, אבל בסוף תמיד מסתדרים.

מהתחנה המרכזית של פמפלונה יוצאים אוטובוסים לרונססבייס (roncesvalles). בימים ב'-ו' יש אוטובוס בשעה 18:00. בחודשים יולי-אוגוסט ישנו אוטובוס יומי נוסף בשעה 10:00. בימי שבת, לאורך כל השנה, האוטובוס יוצא בשעה 09:30. בימי א' ובחגים אין אוטובוסים. הנסיעה עולה כ-4 יורו ונמשכת שעה לערך.

מי שמעוניין להתחיל לצעוד בצד הספרדי של הפירנאים, זו נקודת ההתחלה שלו. מי שמעוניין להתחיל את הקמינו בצד הצרפתי של הפירנאים, לחצות אותם ואז להגיע לצד הספרדי, צריך לקחת מונית מרונססבייס לסן ז'אן פייה-דה-פורט (sean jean pied-de-port). את המונית ניתן להזמין במשותף (כל מונית לוקחת 7-8 נוסעים) ממשרד הצליינים שנמצא ברונססבייס. הנסיעה אורכת כחצי שעה, ועולה כ-7 יורו לאדם. המונית תוריד אתכם ממש בכניסה לעיר, היכן שמתחיל הקמינו. ומשם זה הכל ברגל.

ומה עושים כשמגיעים לנקודת ההתחלה?

לא משנה אם תתחילו את הקמינו בצד הצרפתי או בצד הספרדי של הפירנאים, ודאו שלפני שאתם יוצאים לדרך אתם נכנסים לכמה דקות למשרד הצליינים. במשרד יעניקו לכם את דרכון הצליינים שלכם (תמורת יורו אחד או שניים), אותו תצטרכו להציג בכל מקום שמספק לינה לצליינים. בכל מקום שכזה, ובמקומות אחרים לאורך הדרך, יחתימו לכם את הדרכון בחותמת ייחודית לאותו המקום. בסוף המסע, אפוא, יהיה לכם דרכון מעוטר בחתימות מכל המקומות שעברתם בהם. את הדרכונים החתומים תציגו בסוף הדרך, הן בסנטיאגו והן בפיניסטרה, ותקבלו בתמורה את הקומפוסטלה, התעודה שמעידה כי אתם צליינים לכל דבר ועניין.

שעות הפתיחה של משרדי הצליינים הם כדלהלן: בסן ז'אן – בחודשים מרץ-אמצע אוקטובר, בין השעות 07:00-09:00, 11:00-12:30, 15:30-21:30. במקום יתנו לכם גם מפות והסברים על היום הראשון למסע. ברונססבייס -
09:00-13:00, 16:00-19:00. במשרד הצליינים ברונססבייס תוכלו גם להירשם ללינה באלברגה העירוני.

איפה כדאי לעצור?

כאמור, תקבלו מפה בתחילת המסלול, ושם תוכלו לראות חלוקה מקובלת למקטעים. אנחנו מציעים כאן חלוקה דומה, אם כי שונה במקצת, המבוססת על מה שאנחנו עשינו. לאור דברים ששמענו לאורך הדרך, לאור מקומות שהגענו אליהם ונראו לה נחמדים, ולאור אילוצי הזמן שלנו, בחרנו לשנות במעט את החלוקה המקובלת. במבט לאחור, נדמה שבחלוקה שלנו תמצאו שילוב של עצירה בערים גדולות יחסית בעלות חיי לילה מפותחים, וכן עצירה במקומות שכוחי אל, בהם אין שום דבר מלבד המנזר שבו ישנים, מה שמספק חוויות ייחודיות. חלק מן המקומות הם בעמק, וחלק בהר, כך שנדמה שתוכלו לטעום באופן זה כמעט מכל דבר. צרו לעצמכם את החלוקה שלכם, בעזרת ההצעה שלנו ובעזרת המידע שתאספו בבית או במהלך הטיול עצמו, והישארו גמישים ונאמנים למה שמתחשק לכם.

הקטע בין בורגוס לליאון – מה נסגר איתו?

הקטע בין הערים בורגוס לליאון נקרא ה-mesta. זהו שטח מישורי ברובו, שנמצא על רמה צחיחה יחסית, שאין בה הרבה מקומות יישוב או מקומות עניין. מרבית המטיילים תופרים קטע זה בהליכה של 5 ימים, או ברכיבה על סוס בזמן קצר מזה. אנחנו פשוט לקחנו אוטובוס מבורגוס לליאון, כפי שעושים רבים אחרים. בדיעבד, הדעות חלוקות אם היינו צריכים לעשות זאת או לא. הואיל ולא היה לנו עיקרון ברזל לפיו את כל המרחק עלינו לעבור ברגל, לא היתה לנו בעיה מוסרית עם העניין הזה. מי שמעוניין בכל זאת לטעום מאזור שכל מי שצעד בו מעיד עליו כי הוא מביא את האדם למקומות הרחוקים ביותר של נפשו, מוזמן לעשות זאת.

הקטע בין סאריה לסנטיאגו – הוא באמת מפוצץ באנשים?

כן. על פי הכללים של הקמינו, מי שמציג בסוף הדרך, בסנטיאגו עצמה, את דרכון הצליינים שלו כשהוא חתום לאורך 100 ק"מ, מקבל את הקומפוסטלה – תעודת הצליינים הסופית. לפיכך, בקטע שבין סאריה, שמרוחקת בערך 100 ק"מ מסנטיאגו, ועד הסוף, תמצאו את עצמכם צועדים בין המוני אדם, כשרובם מבוגרים מאד. הדבר הופך למעיק כאשר אתם מגיעים לסוף היום, למקום שתכננתם ללון בו, ומגלים שכל המקומות תפוסים. כך נוצרת מין תחרות מטופשת לאורך היום, כשכולם בקושי מרוכזים בצעידה ורק מעוניינים להגיע ראשונים אל האכסניה. טיפשי ומעיק.

האם שווה להמשיך מסנטיאגו לפיניסטרה?

ברור! האם באמת תלכו את כל המסלול מבלי להוסיף עוד 3 ימי הליכה בסך הכל שיביאו אתכם לסוף העולם, אל האוקיאנוס עצמו? בעינינו חווית ההליכה האולטימטיבית הייתה ללכת עד שלא ניתן ללכת יותר, ולכן החלטנו להמשיך. בנוסף, לא מצאנו בסנטיאגו עצמה את החוייה הרוחנית שכל הצליינים הנוצרים מצאו בה, ולכן נראה לנו מוזר לסיים רק שם. בנוסף, בחלק זה צועדים מעט מאד אנשים בהשוואה לחלקים הקודמים, ולכן תוכלו ליהנות די לבדכם מתוואי הדרך, שהתגלה כיפה ומעניין יותר מאשר בחלקים אחרים לאורך המסלול. בקיצור, מומלץ במיוחד, בעיקר אם יש זמן. אם אין, לפחות קחו אוטובוס מסנטיאגו לפיניסטרה ובחזרה.

האם פוגשים הרבה ישראלים לאורך המסלול?

לא, ממש לא. מהנתונים של המשרד הראשי בסנטיאגו, עולה כי מדי שנה בערך 50 ישראלים צועדים בקמינו. מרביתם צועדים בחודשים אוגוסט-נובמבר, שכן מרביתם סטודנטים בחופשה. כך שסביר להניח שתפגשו כמה לאורך המסלול, אבל אל תצפו להמונים.

איך עונות השנה משפיעות על השביל?

מעטים האנשים שצועדים בקמינו בחודשי החורף ממש, שכן הכל מושלג וקפוא. מרביתם צועדים בחודשי הקיץ, בין יוני לאוגוסט. בתקופה זו, כך מספרים, השביל מפוצץ מאנשים, והתחרות על מקומות הלינה בסוף היום היא רבה. השמועה אומרת שלא אחת אנשים מוצאים את עצמם ישנים על הרצפה, או אפילו באוהל בחצר. הדבר משנה כמובן את חוויית הטיול שלכם, ומשפיע בעיקר על רשימת הציוד שלכם, ועל הגב שלכם. אם אתם לא מוכנים לקחת את הסיכון של להישאר ללא מקום לינה, תמצאו את עצמכם בתקופת הקיץ סוחבים אוהל על הגב. בחודשים האחרים של השנה, לרבות החודשים ספטמבר-נובמבר, אין שום צורך באוהל, ותמיד אפשר למצוא מקום לינה. אם לא במקומות העירוניים המוזלים, אז במקומות הפרטיים.

ולגבי מים. המטייל הישראלי רגיל לסחוב על עצמו כמויות גדולות של מים. מי שעשה את שביל ישראל יודע שבחלק המדברי שלו קשה להסתדר ללא 9 ליטר מים לאדם ליום לכל הפחות! אלא שלאורך הקמינו המצב שונה לחלוטין. השביל עובר דרך כפרים ועיירות רבות, וכמעט בכל מקום יש מי שתיה בברזיות שניתן למלא מהן את בקבוק המים האישי שלכם. ברוב המקרים, לפחות בחודשים ספטמבר-נובמבר, אין צורך של ממש ביותר מחצי ליטר עד ליטר מים לאדם ליום, בהנחה ששותים וממלאים מים לאורך הדרך. בחודשים החמים יותר, אנחנו מעריכים שליטר עד 2 ליטר מים לאדם ליום יעשו את העבודה, על בסיס אותן ההנחות. בימים שבהם יש בעיית מים מיוחדת, ציינו זאת במיוחד.

דברים אלה נכונים גם לגבי אוכל, שכן כמעט בכל מקום תוכלו להצטייד בחומרים לסנדביצ'ים או סלט או ארוחה קלה אחרת, וכמעט בכל תחנות העצירה הסופיות שלכם תוכלו למצוא ארוחת ערב בשרית. לכן הצורך לבשל או לסחוב כמויות גדולות של אוכל כמעט ונעלם. מי שבכל זאת מעוניין לחסוך בעלויות יכול לבשל, אבל כדאי לקחת בחשבון שלא בכל מקומות הלינה יש מטבח מאובזר כהלכה, ולא בכל המטבחים יש כיריים. אבל הי, האופציות תמיד פתוחות בפניכם. כך או כך, כמעט ולא משתלם לסחוב כלי בישול של ממש, וגם לא גזיה.

89 תגובות

 1. מאת דבורית ועומר:

  שלום לכם!
  ממש מעניין לקרוא את הבלוג המושקע!
  אנחנו מתכננים ירח (כמעט – 3 שבועות) דבש, לאורך שביל סנטיאגו דה קומפוסטלה מסוף ספטמבר ועד סוף אוקטובר. ומעט חוששים ממזג האויר. באיזו תקופה אתם טיילתם? או יותר מדויק, האם זה לא סיכון גדול לגשם/שלג באיזור?

  :roll:

 2. מאת דבורית ועומר:

  תודה על העצות! (במייל)

  יוצאים עוד שבוע!
  :P :P :P

 3. מאת Doron Myerowitz:

  Thank you for all the info.
  Q; Is it possible or advisable to do the rout on bicycle?do you know if its possible to rent a bike in Panpelona? Many thanks,

  Doron.

 4. מאת הדר:

  שלום לכם!
  תשואות על האתר הענייני והמושקע, כן יירבו!
  אנחנו מעוניינים לצאת לקמינו בחודש מאי כדי להימנע מכמות המטיילים המסיבית, האם ידוע לכם לגבי תנאי הדרך בתקופה זו?

 5. מאת admin:

  שלום הדר,
  עיקר השוני הוא במזג האוויר, ובמספר מקומות הלינה שפתוחים בעונה זו. בעונה זו יהיה קר יותר מאשר בקיץ, מטבע הדברים, וכנראה שגם גשום יותר, בעיקר באזור גליציה.
  ברשימת מקומות הלינה תוכלו לראות אילו מקומות לינה פתוחים בעונה זו. לגבי מזג האוויר, לא חסרים אתרי אינטרנט שיוכלו לענות לכם על העניין הזה.
  באופן כללי, כל עוד אין שלג, לא אמור להיות שינוי בתנאי המסלול.

  צעידה נעימה

 6. מאת שחר:

  תודה לחברה שכתבו את האתר
  יש לי שאלה האם השביל מסומן כמו שביל ישראל או איך מנטים על השביל עצמו ואם כן אז איזה מפות כדאי ליקנות כי אני די בטוח שאורי דביר לא עזר בבנית המפות שם

 7. מאת צוות הקמינו:

  שלום שחר
  השביל מסומן על ידי חיצים צהובים ובמקומות מסוימים באמצעים נוספים (סימן צדפה, אבני דרך וכו'). אין שום סיבה או סיכוי לאבד את הסימון, ולכן גם אין סיבה של ממש לקנות מפות.
  טיול נעים

 8. מאת גלי:

  שלום לכם ותודה רבה על האתר המרשים.
  שתי שאלות
  1. אם זמננו קצוב ואנחנו רוצים להתחיל את הדרך מהאמצע, איך אפשר לסדר את ה"דרכוני" קמינו לאכסניות צליינים?
  2. אם אנחנו מטיילים בסוף ספטמבר- אוקטובר האם לקחת שק"ש?

 9. מאת צוות הקמינו:

  היי גלי
  1. ברוב המקומות לאורך הדרך, ודאי בגדולים שבהם, לא אמורה להיות בעיה להשיג דרכון צליין
  2. אנחנו גם טיילנו בתקופה הזו, ולמען האמת אני לא זוכר כרגע אם לקחנו שק שינה או לא. כך או כך, בדיעבד זה נראה לי כמו פריט מיותר להפליא. יש שמיכות בכל מקום, והן די נקיות

 10. מאת naama:

  hi haverim! kol hakavod for the website.
  .i'm a little confused about the starting point
  isn't there more than just this one? i'm in france right now and i want to start from the french side
  also- i had surgery not long ago so i only want to travel for 10 days tops and to reach the final spot. can you recomend me on a good starting point?
  also i'm traveling alone so do you think i can find some young backpackers there to join with?
  toda!

 11. מאת צוות הקמינו:

  את הקמינו אפשר להתחיל בכל נקודה שהיא. אם את כבר בצרפת הייתי ממליץ להתחיל היכן שציינו ולהמשיך משם עד פמפלונה (היום הראשון יהיה קצת קשה אבל הוא שווה את המאמץ). משם את יכולה לנסות להתקדם באוטובוסים עד סאריה או משהו כזה ולהמשיך עד סנטיאגו או פיניסטרה, בהתאם לזמן שנותר לך

 12. מאת אורטלי:

  שלום צוות הקמינו האתר שלכם מדהים להפליא! איזה כייף!!
  רציתי לדעת איך חוזרים מהנקודה האחרונה בחוף? כמה זמן אני צריכה לקחת בחשבון להגיע חזרה לברצלונה?
  זה עניין של שעות או יומיים?

  תודה רבה!!!

 13. מאת צוות הקמינו:

  הי אורטלי,

  מהנקודה האחרונה בחוף (כלומר, בפיניסטרה) יש אוטובוס ציבורי שנוסע לסנטיאגו. פשוט ונוח

 14. מאת מני:

  שלום לצוות הקמינו,
  תודה על המאמץ וההשקעה כדי שאחרים יוכלו להינות מהחוויה.
  אני נמצא כרגע באיטליה (מילאנו) ומעוניין להתחיל את הטיול מכאן בשבוע הבא.
  האם יש נקודת התחלה מהאזור הזה?
  בנוסף ההחלטה על הטיול נפלה אתמול ולא התכוננתי בשום צורה.
  האם רמת הקושי מתאימה גם לאדם שלא עושה שום פעילות גופנית קבועה?
  תודה על העזרה
  מני

 15. מאת עידית:

  שלום לכולם,
  עשינו את השבוע הראשון של הקמינו (מסנט גיין פייד דה פורט) לפני שלושה שבועות. היה מופלא..
  כמה דברים לגבי ההגעה- אנחנו קצת הסתבכנו (אם כי זה היה לטובה בסופו של דבר..). בתחנת האוטובוס של פמפלונה לא היה שום אוטובוס רשמי ומוצהר לרונססבייס. לקחנו מונית מאוד מאוד יקרה לשם. משם רצינו להמשיך לז'אן פייד דה פורט ודווח לנו שהמונית תעלה לנו 50 יורו (!). כמובן שויתרנו. ברונססבייס גילינו שיש אוטובוס מפפלונה שיוצא כל יום בסביבות 14:00, ואוסף בדרך ברונססבייס (אין תחנה, צריך לעמוד על הכביש ולעצור אותו) או מואלקרלוס, אם מבקשים במרכז מידע שיתקשרו להגיד לו שמחכים לו. העניין עם האוטובוס הזה, לפי מה שהבנו, שהוא לא בדיוק שייך לאף אחת מהחברות המסחריות שמפעילות קוים מפמפלונה.. לא בדיוק הבנו מה הסיפור, רק שהוא מאוד מוצלח, ואת האינפורמציה עליו אפשר למצוא בדף הפייסבוק המאוד פעיל של הקאמינו. או לחילופין, אם מגיעים לפמפלונה ויודעים על קיומו, אולי מוצאים אותו. בכל מקרה.. מהנסיון שלנו, עניין המונית בשבע יורו כבר לא רלוונטי להגעה ברונססבייס לסנט ג'יין.

  שיהיה בהנאה מלאה לכולם וחג שמח

 16. מאת צוות הקמינו:

  הי מני

  לגבי עניין הכושר – לא צריך להיות בכושר מיוחד בשביל הקמינו. רק קח בחשבון שכל הליכה ארוכה כל כך, ודאי ממילאנו, היא מאמץ על הגוף. צפה לשלפוחיות, רגליים כואבות וכו'. אבל עם נעליים טובות, מעט משקל ומינון נכון של מנוחה והליכה בכל יום, הכל יהיה בסדר.

  לגבי קמינו שמגיע ממילאנו ומתחבר לשביל הספרדי, אנחנו לא מכירים. אנחנו ממליצים לנסות בדף הפייסבוק של הפורום של הקמינו:
  http://www.facebook.com/pages/Camino-de-Santiago-Forum/118313324863
  או בפורום עצמו:
  http://www.caminodesantiago.me/board/?sid=68030f16ffedfd96edc881ad26799ead

 17. מאת חיים:

  שלום לכותבי המדריך
  חזרנו השבוע מהקמינו(4 שבועות)
  אני מבקש להודות לכם על המדריך ששימש אותנו בנאמנות
  למעט 3 ימים השתמשנו בחלוקת הימים שלכם
  המדריך מעודכן ברובו גם היום למעט המחירים שהשתנו ומספר האלברגה שנוספו בכל כפר(לאורך כל החודש האחרון לא נתקלנו בבעיות היכן לישון )
  תודה
  חיים

 18. מאת צוות הקמינו:

  איזה כיף לשמוע!

 19. מאת מרק:

  /שלום

  רציתי לשאול אים אפשר לטייל בקמינו דה סנטייגו בחורף אצלנו דצמבר או ינואר ומה המזג אוויר
  וכמה כסף בערך יעלה לי טיול של חודש אים זה לוקח חודש ?
  ואים ותם יודעים על מישהוא שרוצה להצתרף למסע או שאפשר גם לבד
  תודה מראש מרק

 20. מאת צוות הקמינו:

  הי מרק

  יש אנשים שעושים את הקמינו בחוף, אבל הם מעטים מאוד
  מבחינת מזג אוויר : יהיה קר מאוד, גשום, ובחלק מהמקומות אף עשוי לרדת שלג

  לגבי מזג אוויר ספציפי יותר, בדוק באינטרנט
  לגבי אומדן עלויות, חפש על כך מידע מפורט באתר, בחלק של ״לפני הכל״

  טיול נעים

 21. מאת שאול:

  קודם כל תודה על האתר, טיילתי במשך 9 ימים (בקמינו) והיה אדיר.
  התחלתי ב24.10.2011.
  בנוגע להגעה לנקודת ההתחלה.
  כפי שכתבתם, יש אוטובוס כל יום (חוץ מיום ראשון) ב 18:00 מהתחנה המרכזית בפמפלונה.
  אם אתם יורדים מהמבנה השקוף שעל הרחוב (זה הכניסה/יציאה מהתחנה) במדרגות הנעות, הקופה משמאל האשנב השמאלי.
  לא ראיתי שם שלט, פשוט שאלתי וזה היה שם.
  לגבי המונית מרוסנסבייס לסינט ג'ון.
  היא בעלת 7 מקומות ועולה 50 יורו. מכאן מגיע ה 50 שאתם קיבלתם וה 7 יורו שהבחור כתב (7X7 = 50).
  אנחנו היינו 5 ושילמנו 10 לאחד. אין צורך ללכת לאלברגה ברוסנסבייס, אפשר ללכת ישר להזמין מונית.
  המונית שהזמינו חבריה אצלינו הייתה מהמלון שלייד התחנה של האוטובוס (לא מהאלברגה).

 22. מאת רונן:

  שלום לכולם..
  דבר ראשון כיף גדול שיש אתר מושקע ומפותח כמו זה ואנשים טובים שמוכנים לחלוק ולעזור..
  אני מתכנן להתחיל את הקמינו באזור תחילת – אמצע אפריל עד אמצע – סוף מאי, האם לדעתכם מזג האוויר בצפון ספרד יהיה קר וגשום או שתקוותי האופטימיות למזג אוויר אביבי חמים ונעים יתממשו…
  אשמח לעזרה .. תודה!!

 23. מאת איתמר:

  אהלן, תודה על כל העזרה.
  אני מעוניין לעשות את המסלול (את רובו) בחודש מרץ.
  האם זה אפשרי בתנאי מזג האוויר? עדיין מושלג?

 24. מאת קירמאיר דני:

  שלום לצוות הקמינו
  כל על הכבוד על האתר אני מתכנן לעשות את הקמינו לאורכו מהחלק הצרפתי עד פינסטרה גמיש בזמנים כרגע מתלבט בין סוף מאי יוני לספטמבר אוקטובר
  תודה מראש
  דני

 25. מאת צוות הקמינו:

  הי רונן
  אמור להיות מזג אוויר סביר בתקופה הזו עם נטייה לקרירות
  בדוק באתרי מזג האוויר ששמנו אליהם לינקים בשביל לראות טמפרטורות עונתיות

  בהצלחה

 26. מאת צוות הקמינו:

  הי דני
  שתי התקופות אמורות להיות נוחות לטיול וגדושות במטיילים, כך שבסוף היום זו רק עניין של העדפה שלך

  בהצלחה

 27. מאת צוות הקמינו:

  הי איתמר
  סביר להניח שמזג האוויר יהפוך את זה לאתגר
  מומלץ מאוד מאוד להיעזר באתרי מזג האוויר שנותנים פירוט של משקעים עונתיים וטמפרטורות עונתיות בשביל לדעת מראש, פחות או יותר, במה אתה צפוי להיתקל
  קח jבחשבון גם שבעונות הפחות נוחות יש הרבה פחות מטיילים ללכת איתם וכן שחלק מסוים ממקומות הלינה פשוט סגורים

  בהצלחה

 28. מאת דני:

  תודה
  כנראה שאצא במאי אם מישהו שקורא תגובה זו ורוצה להצטרף לפחות להתחלה מוזמן ליצור קשר

 29. מאת רפי בועז:

  שלום דני
  האם אכן יוצא במאי ? אם כן מתי?
  רפי בועז

 30. מאת דני:

  היי רפי אנחנו [הצטרפו אלי בנתיים שנים נוספים] יוצאים ב24.4 לברצלונה ומשם ברכב שכור לפמפלונה וסן זאן פי דה פור ולדרך לקמינו

 31. מאת דני:

  היי רפי אנחנו [ הצטרפו אלי בנתיים 2 ] יוצאים ב24.4 לברצלונה ומשם ברכב שכור לפמפלונה ומשם לסן זאן פי דה פור

 32. מאת רפי בועז:

  תודה דני
  בכוונתי לצאת באמצע מאי.
  ידוע לך אם מאמצע יוני ואילך אני עלול לפגוש בעיות לינה(מפאת צפיפות) בסוף המסלול?
  רפי

 33. מאת דני:

  ערב טוב לפי מה שקראתי בפורומים השונים כנראה שכן יותר לקראת יולי ולקראת סנטיאגו תכנס לפורום שביל ישראל שבילים ארוכים יש מי שיענה לך מנסיון [בניגוד אלי מתאוריה בלבד]מאי לא נראה לי בעיתי כמה זמן אתה מתכנן
  דני

 34. מאת רפי בועז:

  מתכנן להתחיל 18/5 ולסיים אני מניח בשליש האחרון של יוני
  רפי

 35. מאת דני:

  בהצלחה ותהנה

 36. מאת גל:

  היי
  קודם כל – האתר מהמם!
  אני מתכננת לעשות את הדרך הצפונית (camino del norte) מתחילת אוגוסט.
  רציתי לשאול אם יש לכם מושג לגבי איפה אפשר להוציא דרכון צליינים בדרך? אני חושבת להתחיל בIRUN. אפשר להוציא כבר מהארץ?
  יש איזה פרוצדורה להוציא אותו?

  תודה רבה!!

 37. מאת זמי:

  הקמינו דל נורטה קשה יותר, המון אספלט, פחות אכסניות כלומר מרחק הליכה גדול ביניהן.
  אני אמur לקבל דרכונים מאנגליה, צרי אתי קשר באתר שלי hike.co.il

 38. מאת רחל:

  יופי לראות שהקמינו עולה על המפה הישראלית. הלכתי פעמיים, פעם ראשונה את הקטע האחרון ופעם שניה את הקטע מסן ז'אן פייה דה פורט. בתחילת יוני אני רוצה לעשות את האמצע ובאמת מתלבטת בקשר לקטע שאחרי בורגוס. במיוחד מכיון שלפי המפה נראה שהשביל הוא לאורך הכביש הראשי ולכן הרבה פחות אטרקטיבי.
  יש לכם מידע נוסף על הקטע הזה?
  אגב, מישלן הוציא ב 2010 (השנה הקדושה) חוברת שמראה את הקמינו פרנסיס וחשוב ביותר את העליות והירידות שלו + מידע נוסף. נוח מאוד ללכת בעזרתו.
  תודה על כל המידע שפירסמתם

 39. מאת יעל:

  היי,האם ניתן למצוא חדרים לזוג ללון בהם בתאריכים שמ15.6 עד 25.6 במסלול הנמצא בדרך לסנטיאגו. אני מצטרפת למטייל שכבר עושה את המסלול מתחילתו מזה 3 ימים.האם ניתן למצוא ארוח עם ארוחת בוקר?

 40. מאת דודו:

  שלום,
  אני מתענין ביציאה לקמינו מאזור ספרד
  לתקופה שבין שבוע לעשרה ימים
  הבעייה שלי היא,שלפי מה שקראתי אין ממש טיפוס מעלה במסלול הזה
  מבחינה אחת מתחילים בפירנאים ואז יש לי פנטזיה שהמסלול כולל גם טיפוס לגובה וניצול הרכס המדהים
  אבל לפי מה שהבנתי זה לא נראה כך…

  אשמח מאוד לקבל קצת מידע בנושא מאנשים שהיו

  תודה רבה

 41. מאת דני:

  שלום לאנשי הפורום
  חזרתי מקמינו לאחר כ 30 יום מסאן זאן פי דה פורט ועד פינסטרה עזר לי מאוד החומר שלכם ולכן תודה גדולה מאחר והלכתי את כל הקמינו כולל המסטה אספתי וריכזתי חומר על המסטה אשמח להעביר אותו לרשותכם במידה ותרצו כולל חוברת קטנה ומתומצתת שמצאתי ושנותנת את כל האינפורמציה על הישובים בדרך מה יש בהם לינה מסעדות וכד במידה ומענין אותכם אשמח ליצירת קשר איתי

 42. מאת דני:

  שלום להלן עדכון מימים האחרונים רוב המידע עדכני כולל הלינות ישנם מספר תוספות באלברגו פרטים המחירים די דומים לינה מ 4 עד כ12 יורו ללילה לא הכל במוניצפאל ארוחת תפריט צלינים נע בין 8 ל 10יורו חדר פרטי נע בין 10 ל25 יורו מה שכן בחלק מהאלברגו הציבורים [מוניציפאל] אין שמיכות רצוי להתארגן בהתאם.
  שאלות והערות אשמח להוסיף

 43. מאת דני:

  לרחל שלום חזרתי מהקמינו בימים האחרונים והלכתי גם את הקטע המדובר עם עדין מעונינת בפרטים תצרי קשר

 44. מאת ראובן ש:

  שלום חברים,
  אני מעוניין לדעת האם אפשרי לרכוה על אופניים את כל ה- camino, מסאן זאן פי דה פורט ועד פינסטרה, ואם כן, כמה זמן (+-) אמור לקחת, והאם יש הנחיות, המלצות מיוחדות.

  תודה, ראובן ש.

 45. מאת עמר:

  אתר נפלא.
  ראיתי כאן שמישהו שאל על הקמינו דל נורטה ולא הצלחתי להבין אם יש אפשרות לראות את התשובה שנענתה
  אנחנו מתכוונים לצאת לדרך הצפונית בסוף החודש ורצינו לקבל מעט מידע: מפות, דרכון, אוהל (כדאי? יש אפשרות לישון בצד הדרך?),
  אם יש לנו שבועיים, איפה כדאי להתחיל? (יש לנו טיסה למדריד ןצריכים לקחת החלטה בהקדם לאן זזים משם).

  תודה רבה לכל מי שיוכל לשפוך מעט אור על הדרך
  והנאה גדולה לכל העולים…

 46. מאת שחף:

  תודה על כל המידע, כמה נוח שיש בעברית!
  בכל זאת, לא ממש הבנתי את עניין מזג האוויר. אם אני רוצה לעשות את הפרנסס עכשיו, כדאי לצאת באמצע אוגוסט או תחילת ספטמבר, או שאין הבדל ביניהם?
  ובבקשה, לא לשלוח אותי לאתרים של מזג אוויר… הם נותנים על ערים ספציפיות, לא חוות דעת כללית על כל המסלול.

  ואם יש מישהו שרוצה להצטרף, בכיף :)
  תודה!

 47. מאת דורי:

  היי לכולם,

  איך בדיוק חוזרים לארץ/טסים טיסת המשך מסוף המסלול ?

  תודה

 48. מאת יעל:

  אהלן לכולם!
  קודם כל, אני מודה לכל מי שאפשר להודות שהאתר הזה קיים, כמעט כבר הפכתי אותו לעמוד הבית.
  אנחנו יוצאות שלוש בנות בעוד שבוע וקצת (23/8) לקמינו..
  אין לנו הרבה זמן לטייל ובהתחלה חשבנו פשוט להתחיל קצת לפני סיארה (יומיים או שלושה לפני) ולסיים בסנטיאגו. לאחר קריאה מעמיקה (מאד!) באתר הגענו למסקנה שאולי דווקא לא כדאי כי אנחנו טסות בתקופה הכי עמוסה וגם למקטע הכי עמוס, אז חשנו לשנות טיפה את המקטע, להתחיל בסיארה ולסיים בפינסטרה, קודם כל, האם כדאי?
  שנייה, דיברנו עם מכר שכבר עשה את הקמינו והוא אמר לנו שלקחו לו רק עוד יומיים (לא עוד ארבעה) עד האוקיינוס, ייתכן?
  שאלה שלישית, מניסיון של הליכה בשביל ישראל אנחנו יודעות שבקצב נעים ונוח (זאת ההליכה שאנחנו מחפשות) ניתן לעשות נניח 18 ק"מ, ובאתר ובכל מיני מקומות אחרים מציעים יש הצעות חלוקה של כמעט 26-28 ק"מ ליום, האם מדובר ברמת קושי ממש פשוטה, ולכן קצב ההליכה גבוה יותר?
  ושאלה אחרונה, האם יש למישהו טיפים אחרונים (לגביי אוכל, מפות, דרכי הגעה, וסתם בשביל הכיף)
  ושוב, תודה תודה תודה ההאתר הזה קסום!

  סהר, שי ויעל.
  (ד"א, יש פורום בעברית שפספסתי?)

 49. מאת עידן:

  שלום לצוות הקמינו,
  אני מתכנן לטייל לבד בקמינו מסוף לספטמבר עד אמצע אוקטובר ככה (בין 10 ימים לשבועיים). החלטתי ללכת על ההצעה שלכם ללכת מאסטורגה עד לסנטיאגו בגלל הנופים השווים והטבע כי זה מה שאני מחפש בעצם. רציתי לדעת אם יש לכם טיפים מיוחדים למטייל העצמאי בשטח? ואיך המזג אוויר היה בתקופה הזאת עבורכם? תודה ואחלה של אתר. שאפו! :)

 50. מאת לנה:

  שלום!
  אנחנו רוצים לטייל בקמינו עם הבן שלנו (עכשיו בן 10 חודשים).
  חשבנו על אמצע מאי.
  האם מזג האויר בתקופה זו נוח לטיול עם תינוק?

  תודה רבה,
  לנה ודני.

הוספת תגובה