שאלות נפוצות

מאז שהקמנו את האתר התקבלו בתיבת המייל שלנו מספר שאלות שחזרו על עצמן. אז החלטנו פשוט לפרסם את התשובות שענינו לכל אחד בנפרד. תבלו.

***

1.א. יש לי רק 10 ימים, גג שבועיים. איזה חלקים מהקמינו כדאי לי לעשות?

זו השאלה הנפוצה ביותר שאנחנו מקבלים מאז שהקמנו את האתר. התשובה לשאלה הזו תלויה במספר פרמטרים: מה חשוב לכם יותר – נוף פתוח או נוף אורבני? האם חשוב לכם להגיע לסנטיאגו כתחנה סופית או שמעניין יותר להגיע לאוקיאנוס? ומה דרגת הקושי שאתם מחפשים – הליכה נינוחה במישור או קצת לשפוך זיעה בעלייה? הנה שלוש הצעות משלנו (כולן מתייחסות למסלול כפי שאנחנו חילקנו אותו לימים):

הצעה ראשונה
אפשר להתחיל בתחילת המסלול, קרי בצד הצרפתי של הפירנאים, ולהמשיך משם עד פמפלונה (סה"כ 3 ימי הליכה). משם, נסו להגיע בתחבורה ציבורית עד לסאריה. משם אפשר להמשיך עד סנטיאגו (סה"כ 5 ימי הליכה) או עד האוקיאנוס, בפיניסטרה (סה"כ 9 ימי הליכה).
סה"כ ימי הליכה: 8-12
למי זה מתאים: למי שמחפש קצת יותר נופים ומוכן טיפה להתאמץ.
יתרונות: נופים שווים בהתחלה ולקראת הסיום (בהנחה שמסיימים באוקיאנוס).
חסרונות: בגלל הדילוג הגדול קשה ליצור את אווירת הביחד שנוצרת אחרי כמה ימי הליכה בקמינו, ההגעה לסנטיאגו פחות מרגשת, הקטע בין סאריה לסנטיאגו עמוס מאוד, מפספסים את הנופים השווים בכניסה לחבל גליציה.

הצעה שנייה
אפשר להתחיל את המסלול באסטורגה (קרי, להגיע אליה בתחבורה ציבורית מברצלונה או ממדריד), ולהמשיך משם ברצף עד סנטיאגו (או עד האוקיאנוס, תלוי בזמן הפנוי).
סה"כ ימי הליכה: 10-15
למי זה מתאים: כמו בהצעה הקודמת, רק בגרסה אחרת
יתרונות: נופים שווים בכניסה לחבל גליציה, נוף עירוני רבגוני למדי והגעה לסנטיאגו.
חסרונות: ההגעה לסנטיאגו פחות מרגשת מאשר ההגעה לאוקיאנוס. למי שעיתותיו בידיו, יכול להמשיך 4 ימי הליכה נוספים עד לאוקיאנוס בפיניסטרה ובכך להשלים את המסלול בשבועיים.

הצעה שלישית
אפשר להתחיל את המסלול בצד הספרדי של הפירנאים (כלומר, לוותר על החצייה שלהם) ולהמשיך במסלול קל יחסית עד בורגוס. סה"כ 9-10 ימי הליכה. משם, מי שממש מעוניין, יכול להגיע בתחבורה ציבורית עד סאריה ומשם להמשיך עד סנטיאגו (5 ימי הליכה נוספים).
סה"כ ימי הליכה: 9-15
למי זה מתאים: למי שמעדיף פחות עליות ולא שם דגש על הגעה לסנטיאגו
יתרונות: הליכה נוחה למדי, נוף עירוני מגוון למדי, הזדמנות אמיתית ליצירת אווירת קמינו בחלק הראשון.
חסרונות: ויתור על מרבית נופי הטבע המעניינים לאורך הקמינו.

1.ב. איך מוצאים מידע על תחבורה ציבורית בספרד?

השוואת מחירים של טיסות פנימיות בספרד אפשר למצוא באתר הזה (צריך להזין את נקודת המוצא ונקודת היעד). מידע על אוטובוסים בין הערים השונות של הקמינו נמצא ככל הנראה ברשת, אבל כנראה שרק בספרדית. אין לנו מידע קונקרטי. מי שמגלה מאגר מידע כזה מוזמן לכתוב לנו ונשתף את כולם. מידע על הגעה לנקודת ההתחלה של המסלול בצד הצרפתי של הפירנאים נמצא כאן (לפני הכל>מידע שימושי).

2. מה עלות הטיול?

עלות הטיול בשבילנו, בסתיו 2007, הסתכמה בעד 900 יורו (לא כולל הטיסות מישראל לספרד ובחזרה משם). פירוט אפשר למצוא כאן (לפני הכל>תקציב).

3. האם כדאי להצטייד באוהל?

בעיקרון, לא. רק בעונות העמוסות מאוד של הקמינו (קרי, בקיץ ובסתיו) יש חשש למחסור במקומות לינה באכסניות הציבוריות. רק במקרים כאלה, יש לכאורה צורך באוהל. אלא שאפילו אז, סביר להניח שניתן יהיה למצוא מקום באכסניות הפרטיות (היקרות יותר מטבע הדברים) או שבאכסניה הציבורית יידעו לספק לכם אוהל בחצר. לטעמנו, זה ממש לא מצדיק לסחוב אוהל על הגב למשך כל הדרך. בעונות הלא עמוסות, לא אמורה להיות בעיה בכלל.

4. היכן ניתן לשכור אופניים?

אין לנו מידע בעניין. קוראים שמתמצאים בנושא מוזמנים לכתוב לנו ונשתף את כולם. מרבית רוכבי האופניים שפגשנו לאורך הדרך הגיעו עם האופניים שלהם ולא שכרו זוג בקמינו עצמו (מצד שני, הם כולם היו אירופאים).

5. מה מזג האוויר לאורך הקמינו?

אירופה היא אירופה, גשם יכול לרדת תמיד, בכל עונה. עם זאת, ישנם אזורים שמועדים יותר לפורענות, כמו חבל גליציה למשל (מאו סובריירו ועד סנטיאגו). מידע עונתי על מזג האוויר לאורך הקמינו ניתן לחפש, למשל, באתר הזה.

6. איך חוזרים מהנקודה האחרונה (האוקיאנוס) לסנטיאגו?

קלי קלות. מהנקודה האחרונה, פיניסטרה, יוצאים אוטובוסים לסנטיאגו מספר פעמים ביום (3 שעות נסיעה, 12 יורו לאדם בסתיו 2007). פרטים אפשר למצוא באכסניה. בנוסף, ניתן להתארגן על מוניות שירות פרטיות לסנטיאגו, אם לוח הזמנים דוחק. גם על כך אפשר למצוא פרטים באכסניה.

7. איך מגיעים לנקודת ההתחלה?

ראו פירוט כאן (לפני הכל>מידע שימושי).

8. האם אפשר לקבל את דרכון הצליינים לאורך המסלול?

לא אמורה להיות בעיה לקבל את דרכון הצליינים בכל נקודה לאורך המסלול. מה שכן, לא ניסינו לבדוק את העניין הזה בעצמנו. אנחנו מניחים שלא תהיה בעיה לקבל את הדרכון בערים הגדולות, ושמקומות הנידחים ממש זה אולי יהיה טיפה יותר מסובך. בכל מקרה, בטוח שלא תהיה בעיה לקבל את הדרכון (מלבד בנקודת ההתחלה) גם בפמפלונה ובסאריה.

***

עדכון אחרון: אוגוסט 2011