ציוד

כללי

אחד החלקים החשובים ביותר בטיול מוצלח הוא שלב התכנון שלו, ובפרט שלב תכנון הציוד שתיקחו איתכם. בפרק זה נפרט רק אודות ציוד ההליכה החיוני ביותר. מלבד ציוד זה סביר להניח כי תרצו להצטייד גם בדברים נוספים דוגמת יומן, מצלמה, ספר טוב ואחרים. יש לזכור כי באופן כללי ציוד טיולים יקר יותר הוא לרוב טוב יותר, עמיד יותר, ובדרך כלל גם קל יותר. יחד עם זאת, כל המפורט בפרק זה הוא בגדר המלצה בלבד, ומשתנה מאדם לאדם. בנוסף, חשוב לדעת כי אם לא הספקתם או הצלחתם להצטייד בדבר מה מבעוד מועד, קיימת רשת חנויות טיולים לא רעה בספרד עצמה בשם Decathlon. ניתן למצוא מידע על הסניפם, רשימות מוצרים ומידע כללי באתר האינטרנט של הרשת.

תיק – תיק טיולים מאיכות טובה, בנפח שאינו עולה על 70 ליטר (למעשה, מספיק גם 50-60 ליטר). מטיילים מנוסים יודעים כי הכלל החשוב ביותר בטיול ארוך הוא שהתיק לא יהיה עמוס מדי. ככל שהתיק יהיה קל יותר, כך ההליכה תהיה נוחה יותר ומידת הפנאי ליהנות מהטיול תהיה גדולה יותר. המשקל האופטימלי של התיק הוא בין 8-10 ק"ג. גם אם נדמה לכם כי זוהי משימה בלתי אפשרית, דעו שניתן לעשות זאת. בבואכם לארוז את התיק, הכינו לעצמכם רשימת ציוד ונסו לצמצם אותה למינימום האפשרי. לאחר מכן, שיקלו את התיק, ונסו לוותר על עוד כמה פריטים שסביר להניח שלא תשמשו בהם, או שהם זמינים באופן שוטף לאורך הקמינו עצמו.

נעליים – נעליים טובות להליכה, אטומות למים (עור או גורטקס). החלק החשוב ביותר בקניית הנעליים, מלבד העובדה שירגישו נוחות, הוא "להפעיל" אותן זמן רב לפני הטיול עצמו. נעליים חדשות מדי יגרמו לכם לכאבים, שפשופים ופצעים ויקשו עליכם את ההליכה. קנו את הנעליים והתחילו להשתמש בהן לפחות שלושה חודשים לפני הטיול.

שק שינה – פריט ציוד חשוב במיוחד אם אתם מתכננים לטייל בקמינו בחודשי הקיץ, בהם תפוסת המקומות באלברגה היא גבוהה מאד. בחודשי הקיץ, ובמיוחד ביולי-אוגוסט, קיימת סבירות גבוהה שלא תמיד תצליחו למצוא מקום לינה תחת קורת גג, אלא תיאלצו לישון בחוץ (בין אם בחצר של האלברגה, בתוך אוהל או מחוצה לו, ובין אם בשטח עצמו). במקרה כזה שק שינה הוא פריט חובה. (קחו בחשבון כי בחודשים אלו תזדקקו אולי למזרון טיולים ואולי אף לאוהל טיולים). יש לשים לב כי אין צורך בשק שינה העמיד בטמפרטורות קיצוניות, אלא נדרש שק שינה קל שמסוגל להתמודד עם טמפרטורות סבירות. בחודשים ספטמבר-אוקטובר הטמפרטורות נוחות למדי, וקל למצוא מקום לינה בתוך האלברגה, שברובם (אך לא בכולם) ישנן שמיכות אשר מייתרות את הצורך בשק שינה.

כפכפים/סנדלים – חשוב בעיקר לאוורור הרגליים בשעות הערב. אין צורך להשקיע בסנדלים מיוחדות להליכה או לחציית נחלים, אלא אפשר להסתפק בסנדלים קלים או בכפכפים, כל עוד אין בעיות רגליים מיוחדות (למשל, צורך במדרסים). ניתן להביא כפכפי/סנדלי גומי דוגמת "קרוקס" שהינם קלים מאד ועמידים מאד (וניתן לשים בהם מדרסים).

ביגוד מתאים להליכה -

מקלות הליכה – תרבות ההליכה עם מקלות הליכה מפותחת מאד באירופה ומאד לא מפותחת בישראל. מסיבה זו ומסיבות אחרות מטיילים ישראלים רבים נוטים לוותר על פריט ציוד זה. יחד עם זאת, מקלות הליכה טובים עשויים להקל על ההליכה ובמיוחד בעליות או בירידות תלולות ובמיוחד עבור אלו הסובלים מבעיות גב, ברכיים או סתם כושר נמוך. מקלות ההליכה צריכים להיות קלים וטלסקופיים (לא חובה להשקיע כסף רב במקלות בעלי "בולמי זעזועים") ובעלי ידיות אחיזה נוחות וסופגות זיעה. ההליכה הנכונה בעזרת המקלות היא אינטואיטיבית למדי, ממש כאילו הייתם הולכים הליכה מהירה ללא מקלות, כאשר כל מקל "מלווה" את הרגל הנגדית. להוראות הליכה מפורטות בעזרת מקלות ניתן להתייעץ במוכר בחנות הטיולים או באינטרנט.

ציוד גשם – גם אם החלטתם לצאת לקמינו בחודשי הקיץ או בתחילת הסתיו (יולי-אוקטובר) יש לקחת בחשבון כי מזג האוויר לאורך הקמינו עלול להיות גשום, ובמיוחד באזורים הגבוהים של הדרך וכן במחוז גליציה, שהוא המחוז הגשום ביותר בספרד. מלבד זוג בגדים ארוכים לשעות הערב שמומלץ להביא, יש להצטייד בציוד גשם מתאים: כיסוי גשם מהימן עבור התיק, שכמיה טובה נגד גשם (אין טעם לקנות את השכמיות הזולות ביותר, משום שלרוב הן אינן מחזיקות מעמד) ואולי אף מעיל נגד קור, רוח או גשם. קחו בחשבון כי ככל שתשקיעו כסף רב יותר בציוד החורף שלכם, כך הוא יהיה איכותי יותר וגם קל יותר. לאורך הקמינו עצמו, ובעיקר באזורים הגשומים, ניתן לרכוש חלק מציוד הגשם, ולכל הפחות שכמיות. חלק מן השכמיות הן שכמיות בגודל עצום אשר מכסות גם את התיק וגם את המטייל. בחודשי החורף יש להצטייד בציוד חורף לכל דבר, כולל כזה המתאים להליכה בשלג או בטמפרטורות קיצוניות למדי.

ציוד עזרה ראשונה – קחו אתכם ציוד עזרה ראשונה בסיסי, או ציוד יעודי הדרוש לכם מסיבות רפואיות. לאורך מרביתו של הקמינו ניתן לרכוש בנקל ציוד בסיסי, דוגמת תחבושות, חומר חיטוי, משחות נגד שפשפות או כאבי שרירים וכן פלסטרים לרוב. שימו לב כי ניתן לרכוש לאורך הקמינו פלסטרים שקופים מסיליקון (compeed) אשר שונים במהותם מן הפלסטרים הנמכרים בישראל. פלסטרים אלו נדבקים לאזור הפצוע למשך כמה ימים עד שהם יורדים באופן טבעי, ובאופן זה "חונקים" את הפצע עד שהוא מתייבש. למי שסובל מבעיות ברכיים מומלץ להצטייד בשתי תחבושות אלסטיות או מגיני ברכיים שיוכלו לסייע לכם בהליכה.

 

גם הנעליים צריכות לנוח

גם הנעליים צריכות לנוח

 

הכנות לטיול

אימון – ההליכה בקמינו דה סנטיאגו איננה קשה באופן מיוחד, אך יחד עם זאת לאורכו של הטיול השפעה מצטברת על הגוף. אלה שאינם מצויים בכושר סביר או שאינם מורגלים בהליכה למרחקים ארוכים יכולים להתאמן מעט לפני הטיול. אימון מסוג זה יכול לכלול הליכה למרחקים גדלים והולכים (5-10-15-20 ק"מ בכל פעם) עם משקל גדל והולך על הגב (4-6-10 ק"ג בכל פעם) בתוואי דרך שונים. מומלץ לצעוד עם הנעליים והתיק שישמשו אתכם במהלך הקמינו עצמו. חשוב לציין כי אימון מסוג זה, מוקדם ככל שיתבצע, אין ביכולתו להכין אתכם באופן מיטבי, הן מבחינה פיזית והן מבחינה מנטלית, להליכה בקמינו. עם זאת אימון שכזה עשוי לתת לכם מושג מסוים על אופי ההליכה ועל האופן שבו גופכם מגיב אליה.

תכנון ימים – שלא כמו מסלולי הליכה ארוכים אחרים, הקמינו דה-סנטיאגו מתויר מאד ועל כן ממוסד מאד. הצועדים בקמינו מגלים עד מהרה כי קיימות כמה חלוקות "מוסכמות" של הקמינו לימים, אשר נקבעות בעיקר על פי מקומות הלינה הנוחים לאורך המסע. החלוקה המובאת במדריך זה הינה חלוקה אפשרית אחת בלבד. כל אחד יכול בקלות יחסית לתכנן את המסע באופן שונה, על פי קצב ההליכה האישי שלו ועל פי הזמן העומד לרשותו. יש לזכור כי בסופו של דבר גם התכנון המוצלח והקפדני ביותר תמיד צפוי לשינויים בשל אילוצי המציאות לאורך המסלול. יש לזכור, בנוסף, כי לא ניתן להזמין מקומות לינה באלברגה לאורך הדרך, דבר אשר מחייב מראש חלופות אפשריות למקומות לינה.

עונות מומלצות – מטיילים מרחבי העולם צועדים בקמינו לאורך השנה כולה. בשל הקושי בצעידה בחודשי החורף, מרבית המטיילים צועדים בקמינו בחודשי הקיץ (יוני-יולי-אוגוסט) וחלקם בסתיו (ספטמבר-אוקטובר-נובמבר). בחודשי הקיץ מזג האוויר עשוי להיות חם מאד ויבש מאד, ויש לזכור כי הקמינו אינו משופע במקומות מוצלים לאורך חלקים נרחבים ממנו. בנוסף, בחודשי הקיץ עלולה להתעורר בעיה של מחסור במקומות לינה בשל עומס המטיילים. אי לכך, העונה המומלצת לטיול מבחינתנו היא בסתיו, כאשר כמות המטיילים קטנה יותר (אם כי עדיין תתקלו במטיילים רבים מאד), מקומות הלינה זמינים יותר ומזג האוויר נוח יותר, אם כי סביר להניח שגשום יותר.

מקורות מים ואוכל – המטייל הישראלי מורגל לכך שבטיולים ארוכים עליו לסחוב כמויות גדולות של מים ואוכל. חוויית הטיול בצפון ספרד שונה מאד מכך, היות והקמינו עובר לעיתים תכופות דרך מקומות יישוב, בין אם כפרים קטנים, עיירות או ערים של ממש. אפשרויות ההצטיידות במי שתייה וכן במזון הינן מרובות מאד ומאפשרות צעידה עם כמות קטנה (יחסית) של מים ושל אוכל. בחודשי הקיץ ניתן, אלא אם צוין אחרת במפורש, לצעוד עם 1 ליטר מים לאדם ליום, ובחודשי הסתיו אפילו עם למטה מכך, ולמלא מים לאורך כל היום. נקודות המים מפורטות לאורך המדריך. כמו כן מפורטים במדריך מקומות בהם ניתן לאכול או להצטייד במזון לדרך.

לינה – הלינה לאורך הקמינו מסודרת מאד. לאורך כל הקמינו פזורים עשרות מקומות לינה יעודיים לצליינים (אלברגה – albergue), חלקם בבעלות מוניציפאלית וחלקם בבעלות פרטית. (ראה נספח בסוף המדריך). הלינה במקומות אלו היא בחדרים משותפים (dormitories), לעיתים של 4-10 אנשים ולעיתים אף 100 אנשים. המקלחות, השירותים והמטבח, אם ישנו כזה, משותפים. בנוסף, בחלק מן המקומות ניתן למצוא גם מקומות לינה בפנסיונים, הוסטלים ואף מלונות. הלינה באלברגה המוניציפאליים הינה בתשלום סמלי ולעיתים אף בחינם על בסיס תרומה אישית (donativo). הלינה באלברגה הפרטיים תמיד כרוכה בתשלום, ועל פי רוב רמת השירותים הניתנת במקומות אלה גבוהה מזו המוצעת באלברגה המוניציפאליים, אם כי לא תמיד. יש לזכור כי בחודשי הקיץ עלולה להתעורר בעיית מקום באלברגה המוניציפאליים והפרטיים כאחד, דבר שמצריך היערכות מתאימה מבחינת ציוד. באופן כללי, ניתן לומר כי תמיד ניתן למצוא פתרון לבעיית לינה, עם קצת רצון טוב ותושיה.

 

הנה רשימת ציוד מלאה של מה שאנחנו לקחנו לטיול, ומשקל הפריטים.